בלוג

טרוורטין באירופה הקלאסית

כבר בעת העתיקה, טרוורטין היה לחומר העיקרי ששימש את הרומאים לבניית מבנים ועבודות אדריכליות בזכות איכויותיו האלסטיות, העמידות הטובה בפני גורמים אטמוספריים והנוחות בפיסולו.

האנדרטה המפורסמת ביותר העשויה מאבן טרוורטין (המשמשת לבניית העמודים הראשיים, הרצפה והחזית החיצונית) היא ללא ספק הקולוסיאום שבנוסף להיותו הסמל הבלתי מעורער של הבירה ומורשת אונסק”ו, נכלל ב-2007 בין האנדרטה החדשה. 7 פלאי תבל. לשם המחשה, הרומאים סללו כביש ייעודי להובלת גושי הסלע מהמחצבות לבירה.

טרוורטין מעטר גם את החלק החיצוני של תיאטרון מרצ’לו, מסגרת הפנתיאון, עמודים של בזיליקת פטרוס הקדוש, מבנים הארכיטקטוניים של בזיליקת סנטה מריה מג’ורה ובזיליקת סן ג’ובאני בלטרנו. השילוב של טרוורטין ומים מיוצג במלוא הדרו ובמלוא הבארוק המרהיב ביצירתה של מזרקת טרווי, המזרקה הגדולה ביותר ברומא וסמל נוסף של עיר הנצח.

גם הקשתות של שאריות האמות היו עשויות מסלע טרוורטין. קשת של אמת המים הקלאודיאנית, הבנויה מאבן טרוורטין, נותנת את השם לאזור “ארקו די טרוורטינו”. אמת המים הקלאודיאנית מאופיינת, בין היתר, באפקט קיארוסקורו מרהיב בעיקר בשל השימוש בגושי טרוורטין לסירוגין עם גושי אבן לא מעובדים כמו פפרינו וטוף אדום.

בשאר העולם, אי אפשר שלא להזכיר את בזיליקת הלב הקדוש בפריז העשויה מאבן שאטו-לנדון, מגוון של טרוורטין עמיד בפני כפור ומסוגל להפוך לבן ומבריק עוד יותר עם הגיל ובמגע עם גשם. כמו כן את מרכז גטי בלוס אנג’לס, שנבנה עם למעלה מ-100,000 מ”ר של אבן טרוורטין מיובאת מאיטליה. טרוורטין משלים את הסביבה הטבעית שמסביב ועושה כבוד לקונספט של בניין היסטורי.

מבנה טרוורטין
מבנה טרוורטין

פוסטים נוספים

מחצבה טרוורטין מקרוב

טרוורטין בגימור מכובס

טרוורטין הוא סלע עמיד וחזק בשימוש נרחב בבנייה במדינות רבות. מוגדר כסלע משקע כימי המורכב בעיקר ממינרלי סידן פחמתי.

בריכה טרוורטין

טרוורטין לפנים וחוץ הבריכה

טרוורטין נחצב לרוב בסביבה של מעיינות ורטיבות גבוהה ולכן החומר, על כל גווניו, מתאים לחיפוי פנים הבריכה ומחוצה לה.

סגור לתגובות.